Dijital Pazarlama Ajansı
background

Almanya'da Çalışma Vizesi

Almanya‘da şirket kurmak ve oturum almak istiyorsanız, aşağıdaki koşullar yerine getirilirse, serbest meslek amacıyla oturma izni alabilirsiniz (Bölüm 21 Paragraf 1 İkamet Yasası):

Almanya da iş kurmak için ürün veya hizmetinize ekonomik bir ilgi veya bölgesel bir ihtiyaç söz konusudur. Faaliyetlerinin ekonomi üzerinde olumlu bir etkisi olması beklenmektedir. Uygulamanın finansmanını özkaynak veya kredi taahhüdü ile sağladığınız taktirde 45 yaşından büyükseniz, izin sadece yeterli emeklilik oranınız olduğunu kanıtlarsanız verilebilmektedir.

Yurt dışından almanyada iş bulmak zorsa, bu amaçla is bulma vizesi için başvurabilirsiniz, bu da nitelikli uzmanların Almanyada iş imkanı sağlamaktadır.

Kimler vizeye ihtiyaç duyar? Altında Almanya'ya girmek için vizeye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 İş arama vizesi vermek için gerekenler nelerdir?

Mesleki veya akademik eğitimi tamamladığınızı gösterebilirsiniz.

Kalifikasyonunuz Almanya'da tanınır veya bir Alman kalifikasyonu ile karşılaştırılabilir. Düzenlenmiş bir meslekte, örneğin sağlık sektöründe çalışmak istiyorsanız, çalışma izni zorunludur. Onay sürecinin nasıl çalıştığını Tanıma bölümünde bulabilirsiniz. Mesleki eğitiminiz varsa, Almanca çalıştığınızı kanıtlamanız gerekir. Kural olarak, Diller için Ortak Avrupa Referans Çerçevesi'nin (GER) dil seviyesi B1 gereklidir.

Geçim sürenizin tüm kaldığınız süre boyunca korunduğunu kanıtlayabilirsiniz, çünkü bu süre zarfında ücretli istihdam izniniz yoktur. Güvenli bir geçim kaynağının kanıtı olarak, örneğin, engellenmiş bir hesap veya bir taahhüt beyanı sunabilirsiniz.

Almanya'da kaldığınız süre boyunca, başvuru sürecinin bir parçası olarak haftada on saate kadar test çalışması uygulamanıza izin verilir.

Yukarıdaki şartları karşılıyor musunuz? Ardından vize süreci ve giriş süreci hakkında bilgi edinin.

 Vize bir iş bulmak için hangi perspektifleri sunuyor?

İş arama vizesi veya oturma izni en fazla altı ay için verilebilir.

Önemli: Bir iş aramak için oturma izninin uzatılamayacağını unutmamalısınız. Bu amaçla tekrar vize için sadece Almanya'da ikamet izniniz sona erdikten sonra iş aramak için en az aynı süre boyunca yurtdışındaysanız başvurabilirsiniz.

Bu süreçten sonra almanya çalıma izni nasıl alınır?

Kalifikasyonunuza uygun bir iş bulduysanız, AB Mavi Kartına veya ülkeden ayrılmadan Almanya'daki göçmen bürosundan uzmanlar için çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.